قیمت ورق اسلب امروز؛ (انواع سایز و کارخانه ها)

قیمت بدون ارزش افزوده

امروزه ورق‌های فولادی در انواع مختلفی همچون ورق‌های رنگی، ورق سرد، ورق گالوانیزه، ورق های گرم، ورق سیاه، ورق آجدار و … تولید می‌شوند و هر کدام از آنها می‌توانند کاربردهای و استفاده‌های مختلفی در صنایع گوناگون داشته باشند. ورق اسلب که با نام تختال نیز شناخته می‌شود از کاربردی ترین محصولات فولاد است که به شکل مستطیل تولید شده و به‌عنوان ماده اولیه محصولات نورد استفاده می‌شود. این ورق‌ها می‌توانند بر اساس فاکتورهایی همچون نوع استاندارد، سایز و اندازه، ضخامت و … به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

ورق اسلب

ورق اسلب چیست؟

اسلب (Slab) در حقیقت یک محصول میان‌خطی و نیمه‌نهایی است که می‌تواند در فرآیند نورد شمش یا فرآیند ریخته‌گری تولید شود. این ورق‌ها برخلاف شمشه‌ها یا شمشال مربعی به شکل مربع نبوده و به شکل مستطیل تولید می‌شوند. در حقیقت اسلب‌ها به‌عنوان مواد اولیه برای ساخت محصولات نور مانند کویل، ورق گرم و … استفاده می‌شوند. این محصولات فولادی همانند سایر محصولات فولادی دیگر می‌توانند بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی تقسیم‌بندی شوند. از مهم‌ترین ویژگی‌های اسلب‎ها می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  •       دارای سطحی کاملاً صاف و بدون پوسته هستند.
  •       از نظر ظاهری و داخلی بدون عیب هستند و هیچ‌گونه ترک‌خوردگی ندارند
  •       هیچ حفره انقباضی روی سطح آنها وجود ندارد
  •       اثری از جوش بر روی آنها نیست.

مهم‌ترین کاربرد اسلب‌ها دست پیدا کردن به انواع ورق فولادی است. ورق‌های تولید شده از اسلب می‌توانند در عملیات مختلف به سایر ورق‌های سیاه، ورق گالوانیزه و … تبدیل شوند.

انواع ورق اسلب

همانند انواع محصولات فولادی دیگر اسلب یا تختال‌ها نیز می‌توانند بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلف به انواع متعددی تقسیم شوند که مهم‌ترین آنها شامل شکل ظاهری، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، استاندارد تولید و … هستند. اسلب‌ها از نظر روش تولید می‌توانند به چهار دسته اصلی تقسیم شوند که شامل اسلب‌های تولید شده به روش کوره بلند، روش احیای مستقیم، روش کوره قوس الکتریکی و روش کوره القایی هستند. از نظر استانداردهای تولید نیز این محصولات می‌توانند به بیش از 20 نوع مختلف تقسیم شوند که مهم‌ترین آنها شامل استانداردهای ASTMA615M، ASTMA706M، ASTMA711 / A7aam، Bs 4449 و … هستند.

قیمت ورق اسلب

انواع سایز ورق اسلب

هرچند که اسلب به علت کاربردهای کم تولید محدودی در سراسر جهان دارد و سالانه در تمام دنیا حدود 20 میلیون تن از آن تولید می‌شود اما مهم‌ترین فاکتور برای تقسیم‌بندی آنها همانند بسیاری از محصولات فولادی سایز و ضخامت است. این محصولات فولادی از نظر ضخامت معمولاً در ضخامت‌های 200 تا 250 تولید می‌شوند هرچند که امکان دارد در ضخامت‌های سفارشی نیز تولید گردند. عرض اسلب‌ها نیز بین 650 تا حداکثر 2000 میلی‌متر و طول آنها می‌تواند از 4 الی 12 متر متغیر باشد.

قیمت ورق اسلب

قیمت تمامی محصولات فولادی می‌توانند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلفی قرار داشته باشند و نمی‌توان نرخ و قیمتی مقطوع و دقیق برای آنها عنوان کرد و اسلب‎ها نیز از این قاعده خارج نیستند از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌توانند بر روی قیمت اسلب تأثیر داشته باشند می‌توان به مواردی همچون نوع فرایند تولید اسلب و استانداردهای آن، میزان ضخامت اسلب، ابعاد و اندازه، برند کارخانه سازنده و فروشگاه‌های عرضه‌کننده، نرخ ارز، ویژگی‌ها و مشخصات مکانیکی و شیمیایی ورق اسلب، شرایط بازار جهانی فلزات، کاربردهای اسلب، قیمت مواد اولیه و … اشاره کرد.

خرید-ورق-اسلب

خرید ورق اسلب

برای خرید انواع ورق‌های فولادی از جمله ورق اسلب می‌توان به صورت مستقیم و حضوری به شرکت‌های تولیدکننده یا فروشگاه‌های عرضه‌کننده مراجعه کرد و با بررسی محصول از نزدیک و اطمینان از کیفیت آن اقدام به خرید نمود. این روش خرید می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد اما زمان و انرژی زیادی از افراد خواهد گرفت

خرید آنلاین ورق اسلب

بهترین روش خرید هر محصولی در دنیای امروز خرید آنلاین است چرا که این روش می‌تواند در صرفه‌جویی در هزینه‌ها، انرژی و زمان افراد بسیار مؤثر باشد. در این روش افراد به سایت انحصاری شرکت‌های تولید کنند، فروشگاه‌های عرضه‌کننده و انبارها مراجعه می‌کنند و با مقایسه اسلب‌ها، بهترین خرید ممکن را خواهند داشت.

خرید اینترنتی ورق اسلب

خوشبختانه در دنیای امروز تمامی کسب‌وکارها و شرکت‌های تولید از بستر اینترنت، سایت‌ها، صفحات وب، شبکه‌های اجتماعی و … بیشترین و بهترین استفاده ممکن را می‌برند و ارتباط با مشتریان را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهند. در خرید اینترنتی افراد می‌توانند اطلاعات متعددی و مختلفی در مورد روش سفارش گیری، نحوه پرداخت هزینه‌ها، زمان بارگیری محصولات خریداری‌شده، زمان تحویل بار و سایر جزئیات به دست بیاورند و درنهایت بهترین و مطمئن‌ترین خرید ممکن را داشته باشند.

جمع‌بندی پایانی

ورق اسلب به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد کاربردهای متعددی دارد و می‌تواند بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون روش تولید، استانداردها و … به انواع مختلفی تقسیم شود. قیمت این ورق‌ها همانند سایر محصولات فولادی می‌تواند تحت تأثیر مواردی همچون نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، کاربرد و ویژگی‌ها، شرایط بازارهای داخلی و خارجی و … باشد. بهترین روش خرید اسلب استفاده از فضای اینترنت است که مزایای مختلف همچون صرفه‌جویی در زمان، انرژی و پول افراد دارد و خریداران می‌توانند اطلاعات جامعی در مورد محصولات مورد نظر خود کسب کنند.

 

مقالات آهنک

مشاهده همه
آهنک