در جدول وزن میلگرد آجدار اطلاعاتی مانند قطر اسمی، سطح مقطع اسمی، مقادیر اسمی و میزان رواداری میلگرد ساده و آجدار نوشته شده است. علاوه بر این پس از خواندن این صفحه قادر خواهید بود تا وزن انواع میلگرد آجدار را محاسبه نمایید و میلگرد استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهید.

برای مشاهده قیمت انواع میلگرد ساده، آجدار و کلاف روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت روز میلگرد

صحبتی در مورد اهمیت و استاندارد میلگردها

میلگرد از جمله مصالح حیاتی و غیرقابل انکار هر سازه و پروژه ساختمانی است. در حقیقت میلگردها برای جبران مقاومت کششی پایین بتن و در نتیجه افزایش استحکام سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلفی از میلگردها در بازار وجود دارد که هر کدام کاربردهای متفاوتی در امر ساخت و ساز دارند از جمله میلگرد ساده و آجدار.

میلگردها در کشورهای مختلف دنیا دارای استانداردهای مختلف و خاص همان کشور هستند اما استاندارد برخی کشورها (مانند روسیه) معیار و ملاک برخی کشورهای دیگر (مانند ایران، کارخانه ذوب آهن اصفهان) قرار گرفته است.

با توجه به جدول استاندارد 3132 ارائه شده توسط سازمان استاندارد ملی ایران، نمره های مختلف میلگرد آجدار دارای وزن های متفاوتی هستند که تمامی تولید کنندگان و کارخانه ها موظف به رعایت این استانداردها می باشند؛ اما برخی از افراد سودجو با بهره گیری از عدم اطلاع و آگاهی مصرف کننده اقدام به تولید میلگرد های غیر استاندارد با وزنی کمتر از آنچه که در جدول سازمان استاندار ملی تعریف شده است، می کنند.

با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چگونه وزن یک میلگرد آجدار را محاسبه کنید و در نتیجه به استاندارد بودن آن پی ببرید.

نحوه محاسبه وزن میلگرد آجدار در جدول وزنی

همانطور که پیشتر اشاره شد، سازمان ملی استاندارد ایران جدولی تحت نام 3132 ارائه داده است که می توان با توجه به آن به استاندارد بودن میلگردها پی برد. مطابق با جدول زیر، وزن یک متر از میلگرد آجدار دار نمره 16 باید برابر باشد با 1.58 کیلوگرم.

با توجه به فرمول ساده زیر نیز می توان وزن یک متر از هر میلگردی را به آسانی را به دست آورد:

نمره میلگرد ^2 /162

به عنوان مثال:1.58=16 ^2 /162

برای محاسبه وزن میلگرد یک روش قدیمی نیز وجود دارد که پیچیده تر و گیج کننده تر است:

7.8/1000 *3.14 * شعاع ^2= وزن یک متر از میلگرد

تمامی ابعاد در فرمول بالا بر حسب میلیمتر است و وزن نهایی به دست آمده بر حسب کیلوگرم است. به عنوان مثال وزن یک متر از میلگرد نمره 16 با توجه به فرمول بالا برابر است با:

͂1.567=7.8/1000 *3.14 * 2 ^ 8= وزن یک متر از میلگرد نمره 16

جدول وزن هر شاخه میلگرد بر اساس استاندارد (شاخه 12 متری)

ابتدا برای محاسبه وزن میلگرد می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

screenshoteasy 1 - جدول وزن میلگرد آجدار و ساده

در فرمول فوق، شعاع و طول بر حسب میلی متر وارد شده و عدد 7.8 نشان دهنده چگالی فولاد است. اهمیت محاسبه وزن میلگرد با استفاده از فرمول یا جدول وزنی میلگرد مهم است، زیرا برخی از تولیدکنندگان میلگرد، میلگردهایی غیراستاندارد با وزن کم تولید می کنند. این یراق آلات با جداول وزن میلگرد مطابقت ندارد و دارای خواص مکانیکی بر خلاف نیاز مشتری است.
چنین میلگردی در هنگام استفاده در فرآیندهای ساختمانی یا صنعتی نمی تواند بار مورد نیاز را تحمل کند و منجر به خسارات اقتصادی و جانی می شود.

روش راحت تر هم استفاده از جدول زیر است:

وزن هر شاخه میلگرد 12 متری باتوجه به استاندارد جهانی (استاندارد دین) محاسبه شده است.

وزن میلگرد 12 متری
سایز میلگرد (mm) وزن شاخه 12 متری میلگرد (kg)
8 5
10 8
12 11
14 15
16 19
18 24
20 30
22 36
25 47
28 58
32 76
36 96

راهنمای جدول وزن میلگرد آجدار و ساده (جدول اشتال میلگرد)

نکته: میلگردها با قطر بالای 50mm باید با توافق تولید کننده و خریدار تولید شوند. در چنین حالتی میزان رواداری وزن در دو حالت میلگرد  (آجدار و ساده) ±4% منظور می‌گردد.

ª سطح مقطع اسمی ² An=0.7854 * d

ᵇ وزن واحد طول = An در ²- 10* 7.85

ᶜ میزان رواداری برای میلگرد به صورت تک شاخه

شما می‌توانید با کلیک بر روی جدول اشتال میلگرد به این جدول و نحوه خوانش آن دسترسی پیدا کنید.

تشخیص استاندارد بودن وزن میلگرد آجدار

برای پی بردن به استاندارد بودن میلگرد و مطابقت وزن آن با جدول و فرمول ها، به شما پیشنهاد می شود در هنگام خرید از فروشنده درخواست کنید یک طول مشخصی از میلگرد موردنظر شما را در اختیارتان قرار دهد. سپس با یک ترازوی دیجیتال معمولی آن را وزن کنید و با استفاده از رابطه زیر وزن یک متر از آن را به دست آورید و با جدول استاندارد مطابقت دهید:

(گرم بر حسب نمونه وزن)/(متر میلی حسب بر نمونه طول) = وزن یک متر میلگرد

به عنوان مثال اگر وزن 35 سانتیمتر از میلگرد شماره 16 برابر با 552 گرم باشد:

1.577=(552 )/350 = وزن یک متر میلگرد بر حسب کیلوگرم

بنابراین با توجه به جدول استاندارد بالا، این میلگرد استاندارد است. پایینتر بودن وزن میلگرد از میزان استاندارد تعریف شده، می تواند ناشی از کوچک بودن سطح مقطع و قطر میلگرد باشد. این میلگردهای غیر استاندارد در صورت بروز حادثه مانند زلزله خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را به وجود خواهند آورد.

برای درک درست از وزن واقعی میلگرد تولیدی هر کارخانه پیشنهاد میکنیم نگاهی به جدول وزن میلگرد کارخانجات مختلف بیاندازید.

محاسبه آنلاین وزن میلگرد

به غیر از استفاده از جدول وزنی میلگرد, می‌توانید با کمک گرفتن از ابزار محاسبه وزن آنلاین موجود در سایت آهنک، به راحتی وزن میلگرد مورد نظر خود را محاسبه کرده و نیازی به جستجو در جدول وزن و اشتال میلگرد یا محاسبه براساس فرمول ندارید. به‌ راحتی می‌توانید وزن مقاطع فولادی دیگر مانند میلگرد، تسمه، نبشی و پروفیل را در راستای تخمین میزان فلزات و مقاطع فولادی مورد نیاز در ساخت‌ و ساز بدون نیاز به استفاده از فرمول خاص و تنها با وارد کردن ضخامت، عرض، طول و تعداد به دست آورد. برای محاسبه آنلاین وزن میلگرد روی لینک زیر کلیک کنید.

[calculator id=83]

خرید انواع میلگرد در آهنک

آهنک با بیش از 60 سال سابقه درخشان در زمینه فروش انواع آهن آلات می‌تواند بهترین کیفیت میلگرد را در انواع و سایزهای مختلف به شما عرضه کند. برای اطلاع از قیمت به روز و خرید انواع میلگرد با قیمت مناسب روی لینک زیر کلیک کنید.

rebar ahanak 150x150 - جدول وزن میلگرد آجدار و ساده

خرید میلگرد

شروع قیمت 22,350 تومان
آرشیو قیمتی میلگرد

جمع بندی پایانی

میلگردها در دو دسته میلگرد سبک و میلگرد سنگین تولید می‌شوند. میلگرد سبک از وزن کمتری نسبت به جدول وزن استاندارد میلگرد برخوردار است. البته کارخانه موظف است پیش از فروش این انواع، از نوع استاندارد و تناقضات وزنی مصرف‌کننده را مطلع سازد. در سازه‌های بتنی برای افزایش استحکام کششی و پیچشی بتن از میلگرد آجدار استفاده می‌شود.