قیمت سنگ آهن 5 درصد افزایش یافت-آهنک

آهنک به نقل از فولادبان می‌نویسد:

معاملات آتی سنگ آهن چین که طی روزهای شنبه و یکشنبه در مسیر نزولی بود حالا دوباره مسیر صعود را در پیش گرفت. تحلیلگران معتقدند چشم انداز مثبت چین برای ایجاد ثبات اقتصادی، تقاضا را افزایش داده است.

چنگ پنگ، تحلیلگر شرکت SinoSteel Futures گفت: با وجود این رشد نمی‌توانیم انتظار  تغییرات بزرگی در عرضه سنگ‌آهن در سال آینده باشیم. چون محموله‌های عرضه‌کنندگان بزرگ سنگ‌آهن ثابت می‌ماند و از طرفی تولید معادن داخلی تغییری پیدا نمی‌کند.

چنگ پنگ عامل اصلی تاثیر گذار بر قیمت سنگ آهن را تقاضا می‌داند. بخش تقاضا هم مدت‌هاست که در انتظار تصمیم‌های انعطاف‌پذیرتر دولتمردان در بازار ملک است.

گزارش معاملات سنگ آهن در روز دوشنبه

روز دوشنبه قیمت معاملات آتی سنگ‌آهن در بورس کالای دالیان، برای تحویل در ماه مه، با ۵٫۳ درصد افزایش به ۶۷۱ یوان (۱۰۵٫۴۶ دلار) در هر تن رسید.

بر اساس گزارش موسسه SteelHome، قیمت معاملات نقدی سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد برای تحویل به چین، در روز جمعه ۱ دلار کاهش یافت و به ۱۰۸ دلار در هر تن رسید.

دیتاهای موسسه Mysteel هم نشانگر محدویت معاملات مواد فولاد سازی است.  نرخ بهره‌برداری از  کوره‌های بلند ۲۴۷ کارخانه فولادسازی چین کاهشی است. ظرفیت تولید این کارخانه‌ها از ۷۴٫۸ درصد در ۲ هفته قبل به ۷۴٫۱۲ درصد رسیده است.

قیمت معاملات آتی زغال‌سنگ کک‌شو در بورس دالیان نیز به ۱۹۸۵ یوان در هر تن رسیده است که کاهشی ۰٫۸ درصدی را نشان می‌دهد.  قیمت کک در بورس دالیان هم حدود ۰٫۲ درصد کاهش داشته و به رقم ۲۹۱۱ یوان در هر تن رسیده است.

معاملات آتی فولاد ضدزنگ شانگهای برای تحویل در ژانویه با ۱٫۲ درصد کاهش به ۱۵۶۸۵ یوان در هر تن رسید.

در کنار این همه کاهش قیمت اما، قیمت میلگرد ساختمانی در بورس آتی شانگهای ۱٫۶ درصد افزایش یافت و به ۴۳۷۴ یوان در هر تن رسید. کویل نور گرم که مورد استفاده صنعت خودروسازی و تولید لوازم خانگی است، با ۱٫۴ درصد افزایش روی رقم ۴۵۰۱ یوان در هر تن بسته شد.

پایان خبر/