نورد سرد و گرم چیست؟

نورد سرد و گرم چیست؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه

شروع ساخت و استفاده از نورد به قرن هفدهم باز می گردد که با رد کردن عناصری مانند قلع و سرب از بین دو غلتک از جنس چدن، عملیات نورد را انجام می دادند. به طور معمول دو نوع نورد گرم و سرد وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

نورد گرم و کاربرد آن چیست؟

نورد گرم یک نوع فولاد است که در دمای بالا و معمولا در دمای بیش از ۱۷۰۰ درجه فارنهایت قرار داده شده که بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است. وقتی فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد، می توان آنرا به راحتی شکل داد و همچنین فولاد را می توان در اندازه های بسیار بزرگتری نیز ساخت. فولاد نورد گرم معمولاً ارزانتر از فولاد نورد سرد است زیرا اغلب بدون تاخیر در فرآیند تولید می شود و بنابراین به گرم شدن مجدد فولاد نیازی نیست. هنگامی که فولاد خنک شد، کمی کوچک می شود؛ بنابراین در مقایسه با نورد سرد کنترل کمتری روی اندازه و شکل محصول نهایی می توان داشت. به عنوان مثال از محصولات نورد گرم مانند میله های فولادی نورد گرم در جوشکاری و ساخت و ساز برای ساخت مسیرهای راه آهن استفاده می شود. نورد گرم به دلیل دردسر کمتری که در حین ساخت دارد از قیمت پایینتری نیز نسبت به نورد سرد برخوردار است.

نورد گرم و کاربرد آن چیست؟

نورد سرد و کاربرد آن

نورد سرد در واقع فولاد نورد گرمی است که پردازش بیشتری داشته است. نورد سرد که بعضاً به اختصار CRS شناخته می شود به ماده ای کاملاً شکل پذیر گفته می شود و برای کاربردهایی که دقت زیاد در آنها لازم می باشد، ایده آل است. این فولاد در کارخانه های کاهش سرما بیشتر فرآوری می شود تا جایی که مواد خنک شده (در دمای اتاق) و پس از آن بازپخت می گردد. این فرآیند باعث تولید فولاد با تحمل بالاتر و طیف وسیعتری از سطح می شود. نورد سرد فرآیند تقویت فولاد با تغییر شکل آن بدون استفاده از گرما است. نورد سرد، برخلاف نورد گرم فقط زمانی می تواند تشکیل شود که فلزی زیر دمای تبلور مجدد خود باشد. در ساخت نورد سرد به جای گرما، از تنش مکانیکی برای تغییر ساختار فلز استفاده می شود.
اصطلاح نورد سرد به اشتباه در تمام محصولات استفاده می شود، در حالیکه در واقع نام محصول به نورد محصولات کویل و ورق های مسطح اشاره دارد. به دلیل افزایش میزان کربن، کار با نورد سرد معمولاً از نورد گرم سخت تر است اما در مورد ورق نورد سرد و ورق گرم نمی توان این حرف را زد. نورد سرد دارای محتوای کربن کم است و به طور معمول آنیل می شود و همین باعث می شود که نرمتر از نورد گرم باشد. در هر پروژه ای که عوامل اصلی در تحمل و مقاومت، وضعیت سطح، متحدالمرکز و صاف بودن بسیار مهم باشد از نورد سرد استفاده می شود. هر دو فولاد نورد گرم و سرد ما در طیف گسترده ای از اشکال از جمله: میله، لوله، ورق و صفحه در دسترس است.

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه
ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سریع و به قیمت از انبار آهنک

از انبار فروشگاه بزرگ آهنک