قیمت شمش آهن امروز، خرید شمش فولادی و بیلت

قیمت بدون ارزش افزوده

شمش-سمنان-آهنک قیمت شمش شمش سمنان

1403/05/03 - 04:13
محصولاستانداردابعادطولقیمتنمودارخرید
شمش ۵SP سمنان 125*125 5SP125*1256000 22,800 تومان -

شمس-اصفهان-آهنک قیمت شمش شمش اصفهان

1403/05/03 - 03:27
محصولاستانداردابعادطولقیمتنمودارخرید
شمش 5SP اصفهان 120*120 5SP120*12012000 21,750 تومان
شمش 5SP اصفهان 125*125 5SP125*1256000 22,500 تومان
شمش 5SP اصفهان 150*150 5SP150*15012000 22,500 تومان
شمش 5SP اصفهان 150*150 طول 6 متر 5SP150*1506000 22,500 تومان

قیمت شمش فولاد یزد

1403/05/03 - 03:27
محصولاستانداردابعادطولقیمتنمودارخرید
شمش 5SP یزد 150*150 5SP150*1506000 22,500 تومان -

شمش-قزوین-آهنک قیمت شمش شمش قزوین

1403/01/14 - 14:16
محصولاستانداردابعادطولقیمتنمودارخرید
شمش 5SP قزوین 150*150 5SP150*15012000 23,200 تومان -

شمش-تهران-آهنک قیمت شمش شمش تهران

1402/05/24 - 12:17
محصولاستانداردابعادطولقیمتنمودارخرید
شمش 5SP تهران 150*150 5SP150*1506000 22,300 تومان

شمش آهن از جمله کاربردی‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع شمش‌ها در سراسر جهان است که بر اساس مطالعات تاریخی اولین بار در دوره هخامنشیان تولید شده است. در حقیقت شمش اولین محصول قابل‌حمل و جابجایی از فرآیند فولادسازی است که در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. شمش‌ها همانند سایر محصولات فولادی می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و هر کدام از آنها استفاده‌های خاص خود را دارند.

شمش

شمش فولادی چیست؟

همانطور که گفته شد شمش فولادی اولین محصول قابل‌حمل از فرآیند فولادسازی است. در اصل فرآیند شمش سازی یکی از فرآیندهای میانی نورد فولاد است و ماده اولیه صنایع پایین دستی به‌حساب می‌آید. بعد از تبدیل سنگ آهن به فولاد خام، شمش‌های فولادی در ابعاد مختلف و به شکل قطعات مستطیلی برای حمل‌ونقل راحت‌تر تولید می‌شوند. این شمش‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که هرکدام ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی دارند. شمش‌های فولادی دارای کاربردهای مختلفی هستند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • تولید انواع لوله‌های بدون درز و مانیسمان
 • ساخت و تولید انواع پروفیل‌های ساختمانی مانند تیرآهن، مفتول‌ها، میلگردها، نبشی، ناودانی و …
 • ساخت و تولید انواع ورقه‌های فلزی، صفحه‌ها، نوارهای فلزی، کلاف و کویل ها و …

انواع شمش فولادی و کاربردها

شمش‌های فولادی همانند بسیاری از مقاطع فولادی دیگر می‌توانند بر اساس فاکتورها و عوامل مختلفی تقسیم‌بندی شوند به‌گونه‌ای که هر کدام از آنها کاربردها و استفاده‌های متعددی داشته باشند. شمش‌ها ازنظر ساختار شیمیایی و فیزیکی با هم متفاوت هستند و می‌توانند در گریدهای مختلفی تولید شوند که مهم‌ترین آنها شامل 3SP-5SP (استاندارد روسی) و St37-St52  (استاندارد DIN  آلمان) هستند. همچنین در یک دسته‌بندی دیگر می‌توان شمش‌های فولادی را به چهار دسته اصلی شامل شمش‌های دستی (Ingot)، شمش بیلت (Billet)، شمش بلوم (Bloom) و شمش اسلب (Slab) تقسیم کرد.

هر کدام از این شمش‌ها می‌توانند در ظاهر و ابعاد مختلفی تولید شوند. ازنظر روش تولید نیز شمش‌های فولادی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که شامل روش‌های کوره بلند، احیا مستقیم، کوره تونلی، کوره القایی و کوره قوس الکتریکی هستند. همچنین ازنظر درصد کربن می‌توان گفت که شمش‌های فولادی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها از درصد مشخصی کربن برخوردارند.

شمش ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. شمش بلوم یا فابریک
 2. بیلت فولادی یا شمشال
 3. اسلب یا تختال

شمش بلوم (شمش فابریک)

این شمش در گذشته به نام بلوم و در حال حاضر با عنوان فابریک یا شمشال شناخته می‌شود.  عمده عرضه شمش بلوم هر سه شنبه در بازار بورس کالا است. اغلب مقاطع طویل فولادی را با شمش بلوم می‌سازند. با عرضه کل شمش بلوم در بورس کالا قیمت شمش فولادی از این دست غالبا در این بازار مشخص می‌شود. سپری، قوطی، ناودانی، ریل و انواع تیرآهن بیشتر به وسیله شمش بلوم ساخته می‌شوند.

بیلت فولادی (شمشال)

بیلت فولادی یا شمشال با نام علمی CCM نیز شناخته می‌شود. این نوع شمش بیشتر برای تولید، میلگرد در انواع شاخه و کلاف، مفتول و انواع تسمه آهنی کاربرد دارد. سطح مقطع این محصول اغلب به صورت مربعی یا استوانه ای است. قیمت شمش فولادی در نوع بیلت بسته به کیفیت و خلوص آن از هم متفاوت است.

اسلب فولادی (تختال)

اسلب به شمش فولادی می‌گویند که سطح مقطع آن به شکل  مکعب مستطیل است. جالب است بدانید که شمش بلوم معمولا از بریدن اسلب به وجود می‌اید. عمده مصرف این نوع شمش فولادی برای تولید انواع ورق است و در ضخامت های  ۲۳۰ میلی متر تا یک و نیم متری تولید می‌شود. با این که قیمت شمش فولادی بسیار به کیفیت تولید آن برمی‌گردد ولی به طور کلی بهای اسلب از بیلت و شمش بلوم بیشتر است.

استانداردهای شمش فولادی

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت شمش فولادی استانداردها یا به اصطلاخ آنالیز آن است. استاندارد شمش فولادی معمولا ST37 یا ST52 است و در آنالیزهای زیر عرضه می‌شود.

 • 3Sp
 • 5Sp
 • 6Sp

قیمت شمش 3SP به خاطر کیفیت بالا و انعطاف بیشتر، معمولا از انواع دیگر آن بالاتر است.

شمش فولادی

انواع سایز شمش فولادی

یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین فاکتورهای دسته‌بندی شمش‌های فولادی دسته‌بندی بر اساس سایز و ابعاد است. هر کدام از شمش‌های دستی، بیلت، بلوم و اسلب می‌توانند در ابعاد مختلف و با اوزانی گوناگونی تولید شوند اما در اصلی شمش‌ها بر اساس درصد کربن شناخته می‌شوند که بر این اساس شمش‌ها می‌توانند شامل شمش 30، شمش 35، شمش 125، شمش 130، شمش 150 و … هستند و هر کدام می‌توانند برای تولید انواع مقاطع فولادی مختلف استفاده شوند. به‌صورت کلی شمش‌های 100، 120، 125، 130، 150، 160 و … شمش‌های بیلت و شمش‌هایی با ابعاد 180 در 180، 200 در 200 و 250 در 250 شمش‌های بلوم هستند

قیمت شمش فولادی

در حقیقت شمش‌های فولاد مواد اولیه اصلی تولید انواع مقاطع فولادی هستند که می‌توانند کاربردها و استفاده‌های متعددی داشته باشند. قیمت این محصولات می‌تواند بر اساس فاکتورها و عواملی مختلفی تغییر کند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • ابعاد و اندازه شمش‌ها
 • نوع شمش‌ها
 • وزن و ضخامت شمش
 • شرایط بازار جهانی فولاد
 • قیمت مواد اولیه
 • شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده و فروشگاه‌های عرضه‌کننده شمش فولادی
 • استانداردها و گرید بندی‌های شمش
 • نرخ ارز
 • میزان عرضه و تقاضا
 • مشخصات و ویژگی‌های شیمیایی و مکانیکی شمش فولادی

قیمت شمش فولادی

قیمت روز شمش فولادی

شمش فولادی مانند بسیاری از محصولات فولادی دیگر استفاده‌های متعددی دارد و می‌تواند اهمیت بالایی در صنایع مختلف داشته باشد. قیمت شمش فولادی می‌تواند به‌صورت لحظه‌ای و روزانه دچار تغییر شود که مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند شامل تغییرات و نوسانات نرخ ارز، شرایط بازارهای جهانی فولاد، وضعیت بازار بورس فولاد، میزان واردات و صادرات فولاد، هزینه مواد اولیه، هزینه‌های حمل‌ونقل و … باشد.

خرید شمش فولادی

امروزه افراد می‌توانند برای تهیه محصولات مورد نظر خودشان را روش‌های مختلفی استفاده کنند. برای خرید شمش فولادی می‌توان از روش مستقیم و حضوری یا روش غیرمستقیم و آنلاین استفاده کرد. در روش مستقیم افراد می‌توانند مستقیماً به شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده مراجعه کرده و با حذف واسطه‌ها محصولات مورد نظر خودشان را خریداری کنند. هرچند که روش مستقیم می‌تواند ضریب اطمینان بالایی داشته باشد اما ایرادات و معایب اصلی آن شامل صرف زمان و انرژی زیاد است.

خرید آنلاین شمش فولادی

در دنیای امروز تمامی کسب‌وکارهای مدرن و پیشرفته دارای یک وبسایت رسمی و انحصاری هستند می‌توانند به‌صورت مستقیم با مشتریان خود در ارتباط باشند. افراد می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت‌ها اقدام به خرید محصولات مورد نظر خود به‌صورت آنلاین بکنند. خرید آنلاین می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل صرفه‌جویی در انرژی، زمان و هزینه‌ها است.

مراحل خرید اینترنتی انواع آهن آلات در آهنک

تولید کنندگان برتر تولید شمش فولادی در ایران

افتخار ما بیش از 60 سال فعایت صادقانه و شفاف در بازار فولاد ایران است. در لیست زیر می‌توانید برترین کارخانه‌های تولید شمش فولادی را در ایران مشاهده کنید.

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • فولاد خراسان
 • کارخانه فولاد خوزستان
 • کارخانه یزد
 • فولاد سیرجان
 • شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
 • کارخانه فولاد و آهن ارفع
 • فولاد قزوین
 • گروه ملی صنعتی فولاد ایران

قیمت شمش فولادی هر کارخانه به نسبت کیفیت تولید و طول و ضخامت آن با هم تفاوت دارد. شما می‌توانید به صورت مستقیم و بی واسطه نه تنها از کارخانجات بالا بلکه از کارخانه مورد نظر خود شمش فولادی مورد نیاز خود را با بهترین قیمت و در سریع ترین زمان از ما تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر کافیست با شماره گیری 91006007-021 از مشاوران خبره آهنک در زمینه خرید انواع شمش فولادی کمک بگیرید.

خرید شمش فولادی و شمش آهن با بهترین قیمت

شما از سه طریق می‌توانید شمش فولادی مورد نیاز خود را با قیمتی ارزان و مقرون به صرفه از آهنک خرید کنید:

 1. خرید انواع شمش فولادی به صورت آنلاین در همین صفحه
 2. خرید حضوری با مراجعه به شرکت آهنک
 3. استعلام قیمت و خرید شمش به صورت تلفنی

روش‌های پرداخت هزینه شمش فولادی

ما با توجه به نیاز شما و شرایط موجود، راه‌های مختلفی را برای پرداخت هزینه محصولات آهنی از جمله شمش ایجاد کرده‌ایم. شما می‌توانید از یکی از روش‌های زیر اقدام به پرداخت هزینه کنید:

 1. رزرو شمش فولادی: با پرداخت 5% از هزینه کل سفارش، می‌توانید شمش فولادی خود را با همان قیمت همان روز رزو کنید. سپس تا روز بعد نهایتا تا ساعت 11 صبح اقدام به تسویه نهایی کنید تا محصول مورد نظر ثبت نهایی و آماده بارگیری شود.
 2. خرید اعتباری ویژه VIP: این روش پرداخت مختص به همراهان همیشگی آهنک است. اگر سابقه خرید مداوم در تناژ بالا داشته باشید، می‌توانید خرید خود را انجام داده و طبق توافق نهایی با آهنک بعدا اقدام به تسویه نهایی محصول خود کنید.
 3. خرید شمش با اعتبار اسناد داخلی LC: آهنک امکان خرید با اعتبار اسناد داخلی (LC) سه ماهه را برای شما خریداران عزیز به وجود آورده است. با کمک اعتبار اسناد داخلی بانک مورد نظر شما هزینه را پرداخت خواهد کرد و شما طی سه ماه اقدام به پرداخت هزینه نهایی محصول خود می‌کنید.

برای کسب اطلاعات در مورد تمامی این روش ها می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا اطلاعات تکمیلی را خدمت شما اعلام کنند.

سوالات متداول

قیمت شمش فولادی چگونه تعیین می‌شود؟
چطور از آهنک شمش فولادی بخریم؟
تفاوت شمش در آنالیزهای 3SP و 5SP چیست؟
بهترین کارخانه تولید شمش کدام ها هستند؟
آیا شمش خریداری شده از آهنک ضمانت می‌شود؟
معیار پرداخت هزینه شمش کیلو است یا شاخه؟

مقالات آهنک

مشاهده همه
آهنک