تیرآهن لانه زنبوری که به CPE نیز شهرت دارند درواقع همان تیرآهن های معمولی هستند که در تمام پیکره خود دارای حفره هایی به شکل ذوزنقه می باشند. دلیل ایجاد این حفرات در این دسته از تیرآهن ها افزایش طول تیرآهن در عین حفظ وزن تیرآهن می باشد و هم چنین افزایش ممان خمشی با خیز کم. جالب است بدانید استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری دارای صرفه اقتصادی نیز می باشد زیرا هزینه ساخت این تیرها که شامل هزینه برش، مونتاژ و جوشکاری است از ارزش فولاد مصرفی نیز کمتر است. این تیرآهن به فرم مدفون در بتن به دلیل نحوه اجرای خاص سقف های تیرچه و بلوک در ایران کاربرد دارد. بد نیست بدانید این بتن دارای اثر کمکی بر روی تیرآهن است. مزیت های تیرآهن لانه زنبوری به شرح زیر است:

  • با وجود آن مدول مقطع و ممان اینرسی مقطع تیر افزایش می یابد.
  • کمک به کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیرمی گردد و از نضر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود
  • ازطریق فضاهای ایجاد شده در حفره ها، امکان عبور لوله های تاسیساتی و برق وجود دارد.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن cpe

اگر بخواهید وزن تیرآهن لانه زنبوری با طول ١٠ متر از نوع CPE18 را محاسبه کنید باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری

برای ساخت تیر آهن لانه زنبوری در ابتدا با استفاده از شابلن پیکره تیرآهن نورد شده خط می شود سپس بر روی یک شاسی افقی آن را مستقر می کنند تا با زدن تک خال جوش در نقاط مختلف آن از تاب برداشتن تیرآهن جلوگیری شود و با استفاده از دستگاه برش برنول یعنی (شعله گاز استیلن) در امتداد خط منکسر آن را برش می زنند تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود و اکنون قسمت بالا به اندازه یک دندانه جابه جا می کنند سپس دندانه های دو طرف بالا و پایین را در مقابل هم قرار می دهند و از دو طرف با جوش پر می کنند.

جدول اشتال تیرهای لانه زنبوری

طراح این جدول یک خانم نابغه آلمانی به نام مارتا اشتابدر بورگر است. این جدول برای انواع مقاطع فولادی کاربرد دارد. این جدول حاوی اطلاعاتی از قبیل مشخصات و ویژگی های هندسی نیم رخ مقاطع فولادی از جمله تیرآهن است. هم چنین باید ذکر کرد که در این جدول اطلاعاتی از قبیل مشخصات ضروری از نظر ابعادی و هندسی نظیر سطح مقطح، ممان اینرسی، اساس مقطع، شعاع ژیراسیون و وزن واحد طول پروفیل برای هر مقطع فولاد نورد شده از جمله اشتال تیرآهن در اندازه های مختلف. جدول اشتال برای انواع مختلف تیرآهن و در سایزهای گوناگون ارائه شده است. این جدول به صورت یک کتابچه کوچک و پرکاربرد موجود است که هر دانشجو عمران و یا مجری ساختمان می تواند از آن بهره مند شود. نام دیگر این جدول، جعبه ابزار مهندسین ساختمان نام دارد.

جدول اشتال تیرهای لانه زنبوری

چگونه از جدول اشتال تیرهای لانه زنبوری استفاده کنیم

برای استفاده از این جدول به روش آزمون و خطا عمل می کنیم. فرضا اگر در طراحی یک مقطع فولادی به مقدار سطح مقطع فولاد دقیقی نیاز داشته باشیم با مراجعه به جدول اشتال ابتدا نوع پروفیل مورد نیاز را پیدا کرده و بعد در ستون مساحت باید به دنبال کوچک‌ترین عددی بگردیم که بزرگ‌تر یا مساوی مقدار فولاد موردنیاز ما باشد و در نهایت سپس نمره پروفیل متناظر با همان سطح را به‌ عنوان جواب اولیه به کار می بریم. در سایت آهنک می توانید نسبت به تهیه انواع تیر لانه زنبوری و استعلام قیمت آن اقدام نمایید.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید