تیرآهن بلژیکی یکی از انواع تیرآهن است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود، در ساختمان‌ها و اسکلت‌های فلزی استفاده می‌شود. تیرآهن بلژیکی به طور معمول از جنس فولاد کربنی با کیفیت بالا ساخته می‌شود و دارای ویژگی‌هایی از جمله مقاومت بالا در برابر بارهای استاتیکی و دینامیکی، طول عمر بالا و توانایی انعطاف‌پذیری مناسب است.

تیرآهن بلژیکی چیست

تیرآهن بلژیکی چیست

تیرآهن بلژیکی یکی از انواع تیرآهن است که با استفاده از روش نورد سرد تولید می‌شود، اما در نظر ظاهری با تیرآهن‌های دیگر تفاوت چندانی ندارد و از دو بخش اصلی، یعنی بال و جان تشکیل شده است. ارتفاع جان تیرآهن بلژیکی معمولاً بین 40 تا 400 میلی‌متر و طول آن‌ها نیز معمولاً بین 6 تا 20 متر است، در حالی که عرض بال‌ها بسته به نوع آنها متفاوت است.

تولید تیرآهن بلژیکی با استفاده از شمش‌های فولادی خاص انجام می‌شود که دارای گریدهای خاص و مشخصی هستند. این شمش‌ها ابتدا تحت تأثیر دمای بالا و حرارت زیاد قرار می‌گیرند، سپس با استفاده از غلتک‌ها و دستگاه‌های پیشرفته، به اشکال و سایزهای مورد نیاز تبدیل می‌شوند. فرآیند تولید تیرآهن بلژیکی به گونه‌ای است که محصول نهایی به شکلی صاف و با کیفیت ارائه می‌شود که از آن برای اسکلت‌بندی ساختمان‌های بلند، پل‌ها، تونل‌ها، صنایع نفت و گاز، سدها و تأسیسات آبی استفاده می‌شود.

خرید تیرآهن و هاش

شروع قیمت 17,250 تومان
آرشیو قیمتی تیرآهن و هاش

ایده‌ی ساخت تیرآهن بلژیکی به اواسط قرن بیستم میلادی باز می‌گردد، زمانی که شرکتی به نام Bethlehem برای اولین بار به فکر تولید این نوع از تیرآهن‌ها افتاد. این شرکت از شمش‌های فولادی با گریدهای خاص برای تولید تیرآهن بلژیکی استفاده کرد و روش تولیدی که در آن زمان به کار گرفته شد، امروزه با نام نورد سرد شناخته می‌شود.

در این روش تولید، ابتدا شمش‌های فولادی با گریدهای خاص تحت تأثیر دمای بالا قرار می‌گیرند و کمی نرم می‌شوند. سپس با استفاده از غلتک و قالب، به شکل‌های مورد نظر تبدیل می‌شوند تا محصول نهایی به شکل صاف و با کیفیت بالا ارائه شود. این روش تولید تیرآهن بلژیکی از آن زمان تا به امروز با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته بهبود یافته است و به عنوان یکی از محصولات اصلی در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی، صنایع نفت و گاز، و سازه‌های زیربنایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش تولید تیرآهن بلژیکی

روش تولید تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی نیز مانند سایر تیرآهن‌ها طی فرآیند نورد تولید می‌شود و طی آن شمش فولادی در حرارت بالا به پروفیل مورد نظر تبدیل می‌شود. برای تولید تیرآهن بلژیکی از شمش‌های مرغوب با گرید ST33 ،ST37 ،ST44 و ST52 استفاده می‌شود زیرا این آلیاژها از درصد کربن بالایی تشکیل می‌شوند و باعث افزایش سختی و استحکام تیرآهن بلژیکی می‌شوند. در تولید تیرآهن بلژیکی هر چه فرآیند نورد با دقت بیشتری انجام شود محصول نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار می‌شود و هرچه مراحل قالبگیری و حرارت دهی تکرار شود ظاهر و کیفیت محصول افزایش پیدا می‌کند. مراحل تولید تیرآهن بلژیکی به طور خلاصه به شرح زیر است:

  • انتخاب فولاد با گرید مناسب
  • حرارت دادن شمش فولادی
  • گرم کردن فولاد تا دمای 1100 درجه سانتیگراد
  • عبور دادن مواد از داخل غلتک‌ها و دستگاه‌ها به جهت فرم دهی تیرآهن
  • تکرار مرحله فرم دهی
  • ایجاد فشار مناسب برای قالبگیری نهایی
  • خارج کردن تیرآهن از دستگاه

انواع تیرآهن بلژیکی

علت اصلی نام گذاری تیرآهن بلژیکی، شبیه بودن شکل ظاهری آن به حرف انگلیسی H، می باشد. لازم به ذکر است تا بدانید که تیرآهن بلژیکی هاش به نام دیگر تیرآهن بلژیکی بال پهن نیز معروف است. تیرآهن بلژیکی، دارای بالی ها پهنی با ضخامت بسیار زیادی می باشد که همین امر سبب شده تا بتواند فشار زیادی را تحمل کند. لذا، در اغلب مواقع برای ساخت و سازهای سنگین که نیاز است تا تیرآهن مقاومت بالایی داشته باشد، از این نوع استفاده می کنند. در ادامه با انواع تیرآهن بلژیکی بیشتر آشنا شوید.

انواع تیرآهن بلژیکی

هاش (H) یا بال‌پهن

پروفیل بال پهن یا هاش، دارای بالهای پهن و ضخیم هم اندازه با جان است. سطح مقطع این محصول شبیه به H انگلیسی است و به همین دلیل به نام هاش شناخته می‌شود. با توجه به اینکه اندازه سطح تیرآهن با میزان توانایی آن در برابر تحمل فشار مناسب است، تیرآهن هاش از مقاومت بالایی برخوردار است.

بال نیم پهن

این نوع تیرآهن‌های بلژیکی از نظر ضخامت، کمی با سایر انواع آن تفاوت دارد؛ چراکه ضخامت بال‌های تیرآهن بلژیکی نیم پهن از جان آن کم‌تر است. افزون بر آن طول بال از طول جان کم‌تر است و همین موضوع باعث می‌شود که سطح مقطع آن به شکل حرف I انگلیسی باشد. این نوع تیرآهن در عین داشتن وزن پایین‌تر، مقاومت مناسبی دارد و به همین علت کاربرد آن از سایر انواع تیرآهن‌های بلژیکی بالاتر است. تیرآهن‌های بلژیکی بال نیم پهن یا IPE، بر اساس استانداردهای ایران و اروپا ساخته می‌شود.

لانه زنبوری

تیرآهن لانه‌زنبوری بلژیکی در حقیقت همان تیرآهن بلژیکی هاش یا بال نیم پهن است که از وسط برش خورده و پس از برش، اشکال خاص روی جان این تیرآهن ایجاد کرده‌اند و در نهایت مجددا دو نیمه آن را به یک‌دیگر جوش داده‌اند. کاربرد اصلی تیرآهن بلژیکی در بخش‌هایی از سازه است که بار زیادی را تحمل نمی‌کند. همچنین وجود حفره‌های متعدد روی جان، منجر به آن می‌شوند که درگیری بالایی با بتن داشته باشند و به همین جهت، به منظور افزایش مقاومت کششی در سازه‌های بتنی به کار می‌رود.

ویژگی های تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی از جنس فولاد با کیفیت‌های مختلفی مانند ST52، ST44، ST33 و ST37 تولید می‌شوند. فرآیند تولید تیرآهن بلژیکی شامل گرم‌کردن شمش‌های فولادی تا دمای 11000 درجه سانتی‌گراد است، سپس این شمش‌ها از طریق میان‌دستگاه‌ها و غلتک‌های مختلف عبور کرده و به شکل نهایی، صاف و با کیفیت مطلوبی شکل می‌گیرند. در نهایت، محصول نهایی برای قالب‌گیری تحت فشار قرار می‌گیرد تا شکل نهایی تیرآهن به دست آید.

تیرآهن‌های بلژیکی دارای ارتفاعی که بین 80 تا 400 میلیمتر متغیر است و طول آن‌ها نیز بین 6 تا 20 متر می‌باشد. عرض بال‌ها (flange width) بسته به نوع سازه مانند IPB، IPE، INP و لانه زنبوری (flange thickness) متفاوت است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که تیرآهن بلژیکی به عنوان یکی از انتخاب‌های اصلی در ساختمان‌هایی با نیازهای مختلف از جمله ساختمان‌های بلند، پل‌ها، تونل‌ها، صنایع نفت و گاز و سدها و تأسیسات آبی، بسیار مناسب هستند.

 

کاربردهای تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی یکی از انواع تیرآهن با ویژگی‌های منحصر به فرد است که در صنایع مختلف، به ویژه در صنعت ساختمان‌سازی، به کار می‌رود. تیرآهن بلژیکی به دلیل مقاومت بالا در برابر بارهای وزنی و لرزش، برای اسکلت‌بندی ساختمان‌های با ارتفاع بالا بسیار مناسب است. علاوه بر این، در ساخت پل‌ها، تونل‌ها و سازه‌های بزرگ و پیچیده که نیاز به استحکام و پایداری فوق‌العاده دارند، استفاده از تیرآهن بلژیکی ضروری است.

در صنایع نفت و گاز نیز، تیرآهن بلژیکی به عنوان بخشی از سازه‌های فلزی استفاده می‌شود که در ساخت و نگهداری تجهیزات و سازه‌های مرتبط با پالایشگاه‌ها و تأسیسات نفتی و گازی، اهمیت زیادی دارد. همچنین، در سد‌ها، سازه‌های آبی و تأسیسات آب و فاضلاب، تیرآهن بلژیکی به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط زیست محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک جز اساسی در ساخت و نگهداری این سازه‌ها شناخته می‌شود.

تیرآهن بلژیکی به عنوان یکی از محصولات مهم در صنعت ساختمان‌سازی به دلیل این ویژگی‌ها مورد توجه قرار گرفته و در پروژه‌های مختلف ساختمانی و عمرانی به کار می‌رود.

وزن تیرآهن‌های بلژیکی

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی، می‌توانید از جدول وزنی سازنده یا فرمول محاسبه وزن تیرآهن استفاده کنید. محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی به شما کمک می‌کند تا علاوه بر به دست آوردن قیمت تیرآهن به ازای هر شاخه، تعداد شاخه‌های هر سایز از تیرآهن بلژیکی را در یک بندیل و بار تیرآهن، محاسبه کنید.
در زیر با جدول وزن تیرآهن بلژیکی آشنا می‌شوید. تنها نکته‌ای که باید پیش از دیدن آن بدانید، این است که تیرآهن بلژیکی هاش در دو نوع سبک و سنگین عرضه می‌شود و وزن آن‌ها به دلیل تفاوت در ضخامت جان و بال، با یکدیگر متفاوت است.

سایز تیرآهن بلژیکی (cm)نوع تیرآهن بلژیکیوزن هر متر (Kg)
12زنبوری10.42
12هاش سبک19.9
12هاش سنگین26.75
12بال نیم پهن10.42
14زنبوری12.9
14هاش سبک24.75
14هاش سنگین33.75
14بال نیم پهن12.9
16زنبوری16.25
16هاش سبک30.42
16هاش سنگین42.6
16بال نیم پهن16.25
18زنبوری18.75
18هاش سبک35.5
18هاش سنگین51.25
18بال نیم پهن18.75
20زنبوری22.9
20هاش سبک42.3
20هاش سنگین61.33
20بال نیم پهن22.9

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی با استفاده از فرمول نیز باید وزن واحد طول آن را از جدول اشتال به دست بیاورید و در طول تیرآهن ضرب کنید.

برای دریافت قیمت تیرآهن به این صفحه مراجعه کنید.

قیمت تیرآهن بلژیکی دست دوم

قیمت تیرآهن بلژیکی دست دوم

تیرآهن بلژیکی به صورت نو و دست دوم موجود است. نوع دست دوم آن در صورتی که دچار عیب و ایراد نباشد، دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبیعتا تیرآهن دست دوم از تیرآهن نو ارزان تر است. قیمت گذاری تیرآهن بلژیکی بر اساس وزن، طول و اعتبار کارخانه تولیدکننده محاسبه می‌شود. در حالیکه خریداران تیر آهن به ویژگی های مختلفی چون ضخامت بال، ضخامت جان، شیب بال، طول و در نهایت وزن آن توجه می‌کنند.

قیمت تیرآهن بلژیکی

برای استعلام قیمت تیرآهن بلژیکی، باید ابتدا وزن، سایز و طول محصولات موردنیاز خود را به درستی بدانید؛ اصولا قیمت تیرآهن بر اساس طول مشخصی اعلام می‌گردد و با اطلاع از وزن دقیق، می‌توانید قیمت کل محصول مورد نیازتان را محاسبه کنید.

قیمت امروز تیرآهن بلژیکی را در سایت آهنک مشاهده کنید و جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در آهنک تماس بگیرید.