قیمت بیلت صادراتی ایران باز هم کاهش یافت

آهنک به نقل از متال بولتن:

قیمت بیلت صادراتی از ایران در طول هفته منتهی به چهارشنبه 8 دسامبر، تحت فشار کاهش قیمت جهانی بیلت و مقاطع طویل، بیشتر کاهش یافت. گفته می‌شود تقاضای ضعیف تجار که به طور معمول مواد اولیه ایرانی را برای فروش مجدد خریداری می‌کنند علت اصلی ماجراست.

یکی از منابع تجاری به Fastmarkets گفت: معامله گران هنوز موقعیت های قدیمی را در دست دارند که نمی توانند آنها را بفروشند. بنابراین نمی توانند پول خود را برای خرید محموله های جدید پس بگیرند.

تعداد مراکز فروش بیلت ایرانی با خارج ماندن چین از بازار واردات محدود است، در حالی که تقاضای مورد انتظار مصر پس از حذف تعرفه حفاظتی 10 درصدی، به دلیل رزرو کافی مشتریان در دو هفته اول پس از اعلام، کوتاه مدت بود.

در نتیجه، آسیای جنوب شرقی یکی از معدود مقاصدی بود که امکان فروش بیلت ایرانی وجود داشت.

میزان صادرات بیلت ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان 25000 تن بیلت را برای ژانویه به قیمت 560 دلار در هر تن فوب بنادر جنوبی ایران به فروش رساند. این قیمت 5 دلار در هر تن کمتر از هفته گذشته است. مشتری این محموله بیشتر از جنوب شرقی آسیا هستند. هزینه حمل و نقل به مقصد 65 دلار در هر تن برآورد شد.

میزان صادرات بیلت فولاد خوزستان نامعلوم است

فولاد خوزستان، یکی از صادرکنندگان بزرگ بیلت کشور، مزایده جدیدی را امروز سه‌شنبه نهایی می‌کند. اما منابع آگاه اعلام کردند که برنده و قیمت نهایی هنوز اعلام نشده است. در همین حال، کارخانه فولاد خراسان در شمال شرق کشور به دلیل عدم تامین گاز کافی، مناقصه خود را لغو کرد. در نوامبر، دولت ایران نامه‌ای به تولیدکنندگان داخلی فولاد مبنی بر کاهش مصرف گاز در ماه‌های زمستان ارسال کرد.

بحران کمبود گاز و تاثیر مستقیم بر صادرات فولاد

متاسفانه این یک رویه معمول برای صنعت فولاد ایران است که عمدتاً از کوره قوس الکتریکی و آهن با احیای مستقیم تشکیل شده و بنابراین به تامین گاز وابسته است. یک منبع بازار به فست مارکتز گفت: تنها فولاد خوزستان است که در ماه های زمستان گاز مناسبی دارد زیرا در جنوب غربی ایران قرار دارد و دمای هوا حدود 30 درجه است.

ارزیابی هفتگی فست مارکتز برای شمش فولادی، صادراتی و فوب ایران در روز چهارشنبه 560 دلار در هر تن فوب بود که از 565 دلار در هر تن در هفته گذشته، 5 دلار در هر تن کاهش یافت.  معامله گران بیلت با منشاء ایران را در این هفته به امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) با قیمت 620 تا 625 دلار در هر تن cfr عرضه کردند. هزینه حمل بار از جنوب ایران به امارات 25 تا 30 دلار در هر تن برآورد شده است.