انواع سایز تیرآهن

فرقی نمی‌کند که چه سازه‌ای می‌سازید. یک مهندس تازه کار هستید یا باتجربه، همه ما با هم توافق داریم که اگر تیرآهن در یک سازه فولادی باکیفیت نباشد، ساختمان دیگر یک ساختمان نخواهد بود! حجم ناپایداری از فلز خواهد شد که با وزش یک نسیم فرو خواهد ریخت. در این مقاله به معرفی انواع استانداردهای تولید آهن و بهترین سایز تیرآهن برای ساخت و سازهای مختلف خواهیم پرداخت.

پرمصرف ترین سایز تیرآهن در کشور

تیرآهن یک مقطع فولادی فوق العاده مهم در صنعت ساختمان است که از آن برای جلوگیری از تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی استفاده می‌کنند. اگر شما یک مهندس سازه یا یک طراح ساختمان تازه کار هستید; حتماً برایتان این سؤال پیش آمده که معمولاً مهندسان دیگر از چه نوع تیرآهنی برای ساخت و ساز استفاده می‌کنند؟ در ادامه این بخش ما قصد داریم تا بهترین نوع تیرآهن و پر کاربردترین نوع تیرآهن را در کنار پر مصرف ترین سایز تیرآهن بررسی خواهیم کرد. اما  ابتدا لازم است کمی با تیرآهن و انواع آن آشنا شوید.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن چیست؟ تیرآهن یک سازه آهنی بسیار پرکاربرد است که در ساختمان سازی اهمیت زیادی دارد. اگر از لحاظ ظاهری بخواهیم تیرآهن را مورد بررسی قرار دهیم، تیرآهن دارای یک تیغه به نام جان می باشد که به این تیغه دو بال عمودی متصل شده است. برای تولید این تیرآهن ها از روش نورد گرم استفاده می شود. تیرآهن ها دارای اندازه های مختلفی هستند.

وقتی از اندازه تیرآهن صحبت می کنیم، در واقع منظورمان همان اندازه تیغه یا جان می باشد. اندازه های 6 تا 100 تیرآهن در بازار وجود دارند. کاربرد تیرآهن با توجه به سایز آن متفاوت است؛ برای مثال انواعی از آن با سایزهای 14، 16 و 18، بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. تیرآهن هایی که دارای اندازه بالاتر از 30 هستند، بیشتر در کارهای صنعتی، کشتی سازی و پل سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

تیرآهن استاندارد 1024x680 1 - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

انواع سایز تیرآهن و کاربردهای آن ها

سایز تیرآهن 12

این سایز تیرآهن با محدوده وزنی بین 10.4 الی 26.8 کیلوگرم برای هر یک متر و استاندارد مورد استفاده برای ساخت ستون، پوشش سقف سازه و تیر تولید می شود.

از انواع تیرآهن‌های تولید شده در ایران, تیرآهن‌هایی که طبق استاندارد IPE اروپا ساخته می‌شوند بیشترین کاربرد را دارند. این تیرآهن اکثرا در سایز 12 تولید شده و دارای بالهایی به طول 64 میلی متر هستند. وزن هر متر تیرآهن سایز 12 معادل 10.4 کیلوگرم بوده و وزن شاخه 12 متری آن برابر با 124.8 کیلوگرم خواهد بود.

با استفاده از جدول اشتال می‌توان وزن هر متر از تیرآهن 12 را بدست آورد. وزن استاندارد این سایز تیرآهن برای استانداردهای مختلف معمولا از 10.4 تا 26.8 کیلوگرم متغیر می‌باشد.

کاربرد سایز تیرآهن 12

یکی از کاربردهای سایز تیرآهن 12 در انواع ستون, تیر و پوشش سقف‌های سازه می‌باشد. مشخص شدن این امر که در کدام بخش از این تیرآهن استفاده شود به محاسبات و طراحی پروژه بستگی دارد.

البته, در سازه‌های بزرگ از این تیرآهن به عنوان ستون استفاده نمی‌شود. بلکه به عنوان تیر در بخش‌های دیگر سازه از آن استفاده می‌کنند.

سایز تیرآهن 14

تیرآهن سایز 14 بر اساس استاندارد IPE تولید می‌شود و یکی از پرکاربردترین سایز تیرآهن‌ در ساختمان سازی است. طول بال‌های این تیرآهن 74 میلی متر است. وزن هر متر ازین تیرآهن 12.9 کیلوگرم است. بنابراین, وزن هزن هر شاخه 12 متری از این تیرآهن 154.8 کیلوگرم می‌باشد.

تیرآهن 14 نسبت به تیرآهن 12 از وزن بیشتری برخوردار است و در نتیجه مقاومت بیشتری دارد. طبق استانداردهای مختلف وزن هر متر ازین تیرآهن 12.9 تا 33.7 کیلوگرم متغیر است.

کاربرد سایز تیرآهن 14

از این تیرآهن به عنوان ستون, خرپا, نعل و تیرهای پوشیده شده در سقف استفاده می‌شود. تشخیص استفاده از هر نوع تیرآهن در قسمت‌های مختلف ساختمان بستگی طرح و نوع سازه دارد. کاربرد سایز تیرآهن 14 در سازه‌های سبک به عنوان ستون و در سازه‌های بزرگ تر به عنوان تیرهای فرعی و کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

image?url=https%3A%2F%2Fblog.asreahan.com%2Fwp content%2Fuploads%2F2020%2F11%2Fblog 29 - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

 

سایز تیرآهن 16

این سایز 16 بر اساس استاندارد IPE تولید شده است. و نسبت به دو تیرآهن قبلی وزن بیشتری دارد, در نتیجه مقاوت بیشتر و قیمت بالاتری دارد. طول بال‌ها در این تیرآهن 74 میلی متر بوده و وزن هر متر از این تیرآهن برابر با 15.8 کیلوگرم می‌باشد. و وزن هر شاخه 12 متری از تیرآهن 16 برابر با 189.6 کیلوگرم خواهد بود. همچنین, وزن هر متر از این تیرآهن بر اساس استانداردهای مختلف از 15.8 تا 41.6 کیلوگرم متغیر است.

کاربرد سایز تیرآهن 16

این تیرآهن‌‌ها دارای مقاوت بالاتری هستند, و کاربرد سایز تیرآهن 16 اغلب در ساخت ستون و تیر می‌باشد. همچنین, در ساخت خرپا, پل‌های زنبوری و نعل از آن‌ها استفاده می‌شود.

بر اساس استاندارد شرکت سازنده و نوع طرح کاربرد آن‌ها مشخص می‌شود. این تیرآهن زمانی به عنوان ستون در نظر گرفته می‌شود که در برابر نیروهای وارد شده از مقاومت کافی برخوردار باشند.

تیرآهن سایز 18

تیرآهن‌های سایز 18 با هر سه استاندارد IPE, INP و IPB تولید شده و نسبت به تیرآهن‌های پرکاربرد از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار هستند. طول بال‌های این تیرآهن 91 میلی متر بوده و و وزن هر متر از آن 18.8 کیلوگرم می‌باشد. وزن هر شاخه 12 متری از تیرآهن 18 برابر با 225.6 کیلوگرم است. و بر اساس استانداردهای مختلف وزن این تیرآهن بین 18.8 تا 49.1 کیلوگرم می‌باشد.

کاربرد سایز تیرآهن 18

 

در میان سازهای مختلف تیرآهن, تیرآهن سایز 18 در برابر تنش و نیروهای خمشی مقاومت بالایی دارد. به دلیل وزن بالای این تیرآهن, بیشتر در سازه‌های بزرگ از آن استفاده می‌شود. به دلیل وزن بالا و مقاوت بیشتر, به عنوان ستون اصلی در ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

unnamed - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

 

تیرآهن سایز 20

این مدل تیرآهن از جمله تیرهایی است که در تمامی کارخانه‌ها تولید می‌شود. وزن هر متر از این تیرآهن 22.4 کیلوگرم و وزن هر شاخه 12 متری از آن برابر با 269 کیلوگرم می‌باشد.

با توجه به مقاومت و استحکام بالای تیرآهن سایز 20, از این تیرآهن می‌توان در طول تقریبا 100 متر استفاده کرد. وزن این تیرآهن بر اساس استانداردهای مختلف بین 22.4 تا 60 کی

 

لوگرم متغیر می‌باشد.

وزن هر متر از تیرآهن 20 به اندازه 22.4 کیلوگرم است. طول هر شاخه از 20 تیر دوازده متر است. تیرآهن 20 به عنوان یک محصول فولادی است که با فرآیند نورد گرم تول

 

ید می شود و

تیرآهن سایز 20 نیز از جمله تیرآهن‌هایی است که توسط تمامی کارخانه‌ها در سایزهای مختلف ساخته و عرضه می‌شود. وزن هر متر از این سایز تیرآهن معمولاً بین 22.4 تا 60 کیلوگرم متغیر است. تیرآهن 20 به علت وزن و مقاومت بیشتر در سازه‌های بزرگ و یا طبقات زیرین سازه به کار می‌رود.

کاربرد سایز تیرآهن 20

از این تیرآهن به دلیل وزن بالا و مقاومت بالا, در طبقات پایین سازه‌های بزرگ, پوشاندن سقف‌ها, پل‌های لانه زنبوری و سازه‌های سنگین استفاده می‌شود. همچنین, از این تیرآهن می توان به صورت تکیه گاه یا حتی تکیه گاه عمودی استفاده کرد. و این تیر برای گزینه های پشتیبانی گزینه ای عالی است زیرا بار کمتری نسبت به انواع دیگر تیرآهن‌ها دارد.

girder - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

 

تفاوت تیرآهن هاش (H) با تیرآهن معمولی

در بیان تفاوت تیرآهن و هاش می توان به نام آنها اشاره کرد. نامگذاری اکثر مقاطع فولادی براساس شکل ظاهری آنهاست که تیرآهن ها نیز برهمین مبنا نامگذاری شده اند. به طور کلی تیرآهن دارای یک جان در وسط به صورت عمودی و دوبال افقی در بالا و پایین,، عمود برجان هستند که حاصل آن مقطعی شبیه به حرف I انگلیسی است.

 

بستگی به ارتفاع بالها، ضخامت, عرض, زاویه ای که جان و بال نسبت به هم میسازند و همچنین فاصله بالها از همدیگر به مدل های مختفی تقسیم می شوند و هرکدام کاربرد های متفاوتی دارند.

unnamed 1 - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

استانداردهای تولید تیرآهن

بر اساس استانداردهای مشخص در گروه های مختلفی تقسیم می شوند. هریک از آنها در اندازه و انواع متفاوتی تولید می شوند. تیرآهن ها دارای دو نوع I و H هستند.

تیر های IPE و INP در دسته تیرآهن های I هستند و تیر های IPB و CNP در دسته H قرار دارند. در ادامه برای بررسی تفاوت تیرآهن ها با ما همراه باشید.

تیرآهن نوع IPE چیست؟

 

تیرآهن IPE یک استاندارد اوپایی می‌باشد و سطح مقطع آن شبیه به حرف I انگلیسی می‌باشد. اکثر تولید کنندگان داخلی از این استاندارد استفاده می‌کنند و یکی از پرکاربردترین تیرآهن‌های موجود در بازار می‌باشد و به آن تیرآهن معمولی هم گفته می‌شود. ضخامت بال‌ها در تمامی مناطق یکسان بوده واین تیرآهن در سایز‌های 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شود.

انواع تیرآهن - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

 

کاربرد و مزایای تیرآهن INP چیست؟

تیرآهن INP بر اساس استانداردهای چینی و روسی تولید می‌شود. از نظر شکل ظاهری، سطح مقطع تیرآهن INP شبیه به نوع IPE است.

این تیرآهن ها در سایز 8 الی 60 سانتی متر تولید می شود. بیشتر در صنایع، برج سازی، اسکله سازی و سدسازی مورد استفاده قرار می گیرند. هرچه بال های این تیر از جان فاصله می گیرند، ضخامت بال های آن کم می شود. حرف اختصاری که در بالا برای تیرآهن IPE بیان شد، برای این تیرآهن نیز کاربرد دارد. از جمله مزایای تیر INP این است که در سازه هایی که بسیار مرتفع هستند مورد استفاده قرار می گیرد و فضای کمی را اشغال می کند. نصب تیرآهن INP نیز به راحتی صورت می گیرد.

از تیرآهن نوع IPB درکجا استفاده می‌شود؟

تیرآهن IPB یا هاش دارای قدرت تحمل کشش از دو جهت را دارند. معمولا طول این تیر ها از 12 متر شروع می شود و در پل سازی و برج سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای استفاده از این تیر می توان به قابلیت جوشکاری راحت آن اشاره کرد. طول این تیر ها به 100 متر هم می رسد اما تیرهای I معمولا با ارتفاع 30 متر کاربرد دارند.

تیرآهن لانه زنبوری یا CNP چیست؟

 تیرآهن لانه زنبوری نیز جز دسته تیر های H است که قدرت تحمل بارهای کششی و فشاری بیشتری را در مقایسه با تیر های IPB ،IPE و INP دارد. تیرآهن لانه زنبوری از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است که سبب می شود استفاده از آن در برج سازی بسیار متداول باشد.

تمام تیرآهن های یادشده با توجه به کاربرد در سایزهای مختلف تولید می شوند که این عامل جزو فاکتورهای مهم در مقایسه تیرآهن به شمار می رود.

کاربرد اصلی تیرآهن در کجاست؟

مهمترین کاربرد تیرآهن استفاده در ساخت اسکلت فلزی ساختمان است. به هیم جهت, می توان گفت سازه فلزی بدون تیرآهن هیچ معنایی ندارد. این مقطع فولادی فشار و بار کلی سازه را به زمین منتقل می کند. بیشترین موارد مصرف آن در ساخت خرپا, تیر و سازه است.

IMG 3739edit Small e1555223276609 - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

بهترین سایز تیرآهن

بهترین نوع و پرمصرف‌ترین آن، تیرآهن IPE است؛ اگر این نوع تیرآهن را از یک تولیدکننده معتبر مانند آهنک خریداری کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که وزن آن بر اساس جدول اشتال تیرآهن است. خرید این نوع تیرآهن در بازار به صورت کیلویی یا شاخه‌ای است. و برای خرید آن شما باید با تمامی پارامترهای مهم هنگام خرید چون کارخانه تولیدکننده، وزن، سایز، ابعاد، قیمت آهن آلات و … آشنایی داشته باشید.

مزایای استفاده از سایزهای مختلف تیرآهن

استفاده از تیرآهن ها مزایایی زیادی دارد. برای مثال:

  • بعد از اتمام یک سازه برای ساختمان ساز این امکان وجود دارد که سازه را توسعه و یا چندین قطعه را به هم اتصال دهد.
  • استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی آسان می باشد و در ارتفاع های بسیار زیاد نیز می توان از این وسیله استفاده کرد.
  • سرعت نصب تیرآهن بالاست و به طبع سرعت پیشرفت پروژه را نیز بالاتر می برد.

تیرآهن‌ها چقدر در یک سازه اهمیت دارند؟

تیرآهن فولادی امروزه به یکی از متداول‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده‌ است که اغلب به عنوان یک جزء بسیار مهم در ساختمان‌های مدرن و مسکونی دیده می‌شوند.
بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، بیش از 1600 میلیون تن در سال 2016 از تیرآهن فولادی تولید شده است که این رقم 197 میلیون بیشتر از سال گذشته آن بوده است. این محصولات برای هر پروژه بسیار با دوام است و مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد.

در ساخت و سازهای کنونی تعدادی از مواد مختلف در پروسه ساخت یک پروژه به کار گرفته می‌شوند که تیرآهن فولادی معمولا برای تعداد بیشماری از کاربردهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

beab2 - بهترین سایز تیرآهن و کاربرد سایز های مختلف آن

تولیدکنندگان انواع سایز تیرآهن در کشور

کارخانجات زیادی در ایران این مقطع فولادی را تولید می‌کنند. از جمله:

  • ماهان سمنان
  • گروه ملی اهواز
  • ناب تبریز
  • فایکو در شهر ساری
  • ظفر بناب
  • نورد آریان فولاد
  • شاهین بناب

از تولیدکنندگان مطرح تیرآهن به حساب می‌آیند. البته, شرکت ذوب آهن اصفهان بالاترین تیراژ تولید را در کشور دارد. محصولات این شرکت را در بازار به اصطلاح تیرآهن ذوبی می‌نامند.

بهترین قیمت انواع تیرآهن

از عوامل مهم وتاثیرگذار بر روی قیمت تیرآهن, وزن آن است. هرچدر وزن آن بیشتر باشد قیمت نیز بالاتر خواهد بود. وزن تیرآهن به غیر از تاثیر بر روی قیمت, بر روی کاربرد آن نیز تاثیر بسزایی دارد. تیرآهن های با وزن بیشتر در سازه های بزرگتر استفاده می شوند. خرید تیرآهن نیازمند آگاهی و دقت بالایی است. اگر قصد خرید تیرآهن برای ساخت خانه, سوله, کارگاه را دارید. جدید ترین و بروزترین قیمت تیرآهن را از سایت آهنگ دنبال کنید و با توجه به مقدار نیاز خود خرید کنید.