میلگرد

میلگرد یکی از محصولات اصلی و پرکاربرد در صنعت ساخت میباشد.خرید میلگرد همواره یکی از دغدغه های اصلی سازندگان و پیمانکاران ساختمان بوده است و به خاطر قیمت بالای میلگرد از خرید های پرهزینه ساختمان سازی به حساب می آید.بنابراین بهتر است اگر به عنوان مهندس در پروژه های ساختمانی فعالیت میکنید یا قصد ساخت و ساز دارید پیش از خرید اطلاعات خود را از طریق مطالعه یا کمک گیری از مشاوران مطمئن در این زمینه افزایش دهید.

 معرفی انواع میلگرد

میلگردها بر اساس نوع  و کاربردشان معمولا به سه دسته میلگرد ساده، میلگرد آجدار و میلگرد کلاف تقسیم بندی می‌شوند. البته بیشتر این میلگردها در کارهای عمرانی و ساختمانی استفاده می‌شوند و در صنعت و ساخت سازه های پیچیده و خاص معمولا از میلگردهای صنعتی استفاده می‌گردد.

انواع میلگرد آجدار-آهنک

 انواع میلگرد آجدار(Ribbed rebar)

مهم ترین میلگرد آجدار است چرا که در زمینه ساخت از این نوع میلگرد بیشتر استفاده میشود. به طور کلی در ایران وقتی صحبت از میلگرد است منظور میلگرد آجدار است.قیمت میلگرد آجدار نقش مهمی در هزینه های نهایی یک پروژه ساختمانی دارد

این میلگرد در سه گرید A2،A3،A4تولید میشود

میلگرد آجدار A2

این نوع میلگرد جزء میلگرد های نیمه سخت به حساب می آید زیرا کربن به کاررفته در ساختار  آن کمتر است.تنش سیلان در میلگرد آجدار A2 برابر 3000 کیلوگرم و تنش گسیختگی آن 5000کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

میلگرد آجدار A3

این میلگرد مانند میلگرد آجدار A2 جزء میلگرد های نیمه سخت است اما نسبت به میلگرد A2 مقاومت بالاتری دارد.هم چنین از لحاظ شکل ظاهری تفاوت هایی در شکل آج ها دارند.تنش سیلان در میلگرد آجدار A3 برابر 4000 کیلوگرم و گسیختگی آن 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب میباشد.

جوشکاری روی هیچکدام از دو میلگرد بالا مجاز نمیباشد.

میلگرد آجدارA4

این نوع میلگرد از دسته ی میلگرد های سخت است و گسیختگی آن 6500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع میباشد.شکل ظاهری آن دلیل دیگر تمایز آن است.آج های میلگرد A4 به صورت مرکب است.این دسته از میلگرد ها قیمت بالاتری نسبت به دو دسته ی دیگر دارد، زیرا سازه هایی که با این نوع میلگرد ساخته میشوند سبکتر و با استحکام بیشتری هستند.

میلگرد ساده(Plain bar)

به صورت کلی میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده گویند و از نظر سختی در دسته نرم قرار میگیرند.این میلگرد بر اساس استاندارد های قدیم میلگرد A1 و بر اساس استاندارد های جدید میلگرد ساده 240 گفته میشود.

میلگرد کلاف(Coil bar)

میلگرد کلاف به صورت کلاف های به هم پیچیده میباشد.این نوع میلگرد دارای درصد پایینی از کربن بوده و قابلیت کشش پذیری بالایی دارد.امکان جوش پذیری بالایی دارد .

میلگرد کلاف با نام وایررود نیز در صنعت شناخته میشود و به عنوان مواد اولیه آرماتوربندی،مفتول های صنعتی و گالوانیزه به کار می رود.

نکات مهم در قیمت گذاری میلگرد

سایز میلگرد

قطر میلگرد با توجه به استاندارد های موجود در کشور های مختلف متفاوت است.کارخانه ها در کشورمان،  قطر بین 6تا 60 میلی متر را تولید میکنند.قطر های بین 6تا 32 میلی متر به راحتی در بازار یافت میشود.

اما ممکن است سایز دیگری از میلگرد مدنظر شما باشد در این صورت باید به کارخانجاتی که سایز های مختلفی از میلگرد را تولید میکنند سفارش دهید.

وزن میلگرد

در هنگام خرید میلگرد یکی از نکات مهم استاندارد بودن وزن میلگرد است.ممکن است مقدار میلگردی که لازم دارید را به صورت شاخه ای به شما اعلام کنند.اما شما میتوانید وزن انواع مقاطع فولادی را با توجه به استاندارد های موجود محاسبه کنید.

محاسبه وزن میلگرد میتواند به دو روش انجام شود.

جدول اشتال میلگرد

در اکثر مواقع جهت محاسبه وزن مقاطع فولادی از جدول اشتال استفاده می‌شود. جدول اشتال نشان دهنده وزن میلگرد در سایزهای مختلف بر اساس استاندارد است. ما در صفحه جداول وزنی جدول اشتال میلگرد را برای شما منتشر کرده ایم. برای دسترسی به جدول اشتال میلگرد کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

جدول اشتال میلگرد

محاسبه وزن میلگرد با فرمول

در صورت در اختیار نداشتن مورد بالا از روش زیر می‌توانید وزن محصول مورد نظر خود را محاسبه کنید.

محاسبه وزن میلگرد با جدول DIN

تولید کنندگان برتر میلگرد در ایران

نکته دارای اهمیت دیگر در بحث خرید میلگرد اشنایی داشتن با تولید کنندگان برتر در این زمینه است.تولید کنندگان زیادی در این عرصه فعالیت میکنند.در زیر به 10تولید کننده برتر در چند سال اخیر اشاره میشود.

1.ذوب آهن اصفهان

2.مجتمع فولاد خراسان

3.فولاد آذربایجان میانه

4.صنایع فولاد کرمان بردسیر

5.مجتمع فولاد آناهیتا گیلان

6.مجتمع فولاد روهینا جنوب

7.مجتمع فولاد بافق

8.کارخانه ظفر بناب

9.صنایع فولاد کاوه تیکمه داش

10.جهان فولاد سیرجان

راهنمای خرید میلگرد

از کجا میتوانیم میلگرد را با قیمت مناسب تهیه کنیم؟

میلگرد را میتوان از سه طریق خریداری کرد:

1/خرید ار بنگاه

روش مناسب برای مشتریانی که قصد خرید حجم کمی از این محصول را دارند خرید از بنگاه های فروش آهن آلات است.شما به راحتی میتوانید از این روش محصولات مورد نظر خودرا تهیه کنید.

دسترسی آسان یکی از مزایای این روش است.اما اگر قصد خرید در حجم بالا را دارید بهتر ست از طریق گزینه های دیگر اقدام کنید.

2/خرید از کارخانه تولید کننده به صورت مستقیم

افرادی که میخواهند حجم بالایی از میلگرد را خریداری کنند و به دنبال پایین ترین قیمت هستند از این روش استفاده میکنند اما به دلیل مشکلاتی که این روش دارد متداول نیست.

3/خرید از شرکت های بازرگانی

خرید از شرکت های بازرگانی امکانات زیادی را برای شما فراهم میکند.برای مثال میتوانید پیش از خرید  از افرادی که اطلاعات بالا در این زمینه دارند مشاوره بگیرید.هم چنین محصول با سرعت بالاتری به دست شما میرسد.فروش با فاکتور رسمی انجام میشود و مزایای دیگر..

ما میتوانیم انواع میلگرد را چه از کارخانه و چه به صورت آماده تحویل از انبارهایمان در سراسر کشور برای شما تامین کنیم. شما می‌توانید هم به صورت تلفنی و با شماره گیری 91006007-021 و هم به صورت آنلاین در سایت ما یک خرید بی دردسر و مقرون به صرفه را تجربه کنید.

قیمت میلگرد

مهم ترین و اصلی ترین نکته در این مقوله قیمت است.بهتر است پیش از سفارش حتما درباره قیمت میلگرد تحقیق کنید.برای بدست آوردن قیمت دقیق میلگرد ها میتوانید سایت های معتبر را چک کرده و همینطور به صورت آفلاین میتوانید از طریق تماس با شرکت های بازرگانی معتبر از اخبار قیمت ها مطلع شوید .بهتر است بررسی ها در مورد قیمت به دلیل نوسانات به صورت لحظه ای صورت گیرد.

تمام قیمت های روز میلگرد و سایر آهن آلات در آهنک  به صورت لحظه ای به روز رسانی می‌شوند. برای اطالاع دقیق تر از قیمت میلگرد ها کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت لحظه ای انواع میلگرد

دریافت پیش فاکتور

به هیچ عنوان پیش فاکتور را فراموش نکنید.در این فاکتور نکات و توافقات شما با فروشنده ذکر میشود. و شامل قیمت ها،نوع میلگرد ها،زمان ارسال و باقی جزئیات میباشد.

این امر یعنی ثبت شدن همه ی توافقات روی کاغذ سبب میشود تا از هر گونه بد قولی در معامله جلوگیری شود.

بررسی بار

پس از دریافت بار خود، آن را به طور کامل بررسی کنید.و اطمینان حاصل کنید که همه چیز طبق خواسته های شما و توافقات به فروشنده هنگام سفارش انجام شده است.برای مثال یکبار دیگر بار میلگرد خود را وزن کنید و مطمئن شوید که وزن بار دریافتی شما استاندارد است.نکته دیگری که میتوانید بررسی کنید رنگ محصول است که دچار زنگ زدگی نباشد.هم چنین اصالت میلگرد خریداری شده را میتوان پس از تحویل گرفتن بار از روی نام اختصاری حک شده توسط کارخانه تولید کننده تشخیص داد.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوذه باشد و خریدی مطمئن داشته باشید.