استارت آپ های فولادی می آیند

استارت آپ های فولادی می آیند

1398/06/14
673 750x430 258x258 5dd4992244086c9b8d8fc89d1f2cba1e - استارت آپ های فولادی می آیند

استارت آپ های فولادی می آیند

رییس هیات عامل ایمیدرو خواستار انجام پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران با شرکت های مشابه در جهان شد. غریب پور تاکید کرد: انجمن مهندسی معدن در نشست های به روزآوری استراتژی استارت آپ فولاد ایمیدرو حضور یابد.

غریب پور که در نخستین نشست هم اندیشی با هیات مدیره جدید انجمن (علمی) مهندسی معدن سخن می گفت،‌ پس از ارایه گزارش انجمن از وضعیت بهره وری و عملکرد بخش معدن در جهان، تصریح کرد: با توجه به رویکرد این انجمن، “بنچ مارکینگ” (مقایسه با صنایع مشابه و الگوبرداری) بر روی شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران ضرورت دارد.

وی تاکید کرد: زمانی که بنچ مارک بر روی شرکت های ایرانی انجام گیرد، مقایسه دقیق تری از وضعیت خود در اکتشاف، تولید و بهره وری،‌ کاهش قیمت تمام شده و مصارف انرژی به ویژه در حوزه آسیا به دست می ِآید.

رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: اکنون که دنیا به سمت معدنکاری دیجیتالی استارت آپ های فولادی و هوشمند گام برداشته باید بتوایم آینده ای متناسب با شرایط کنونی برای کشورمان ترسیم کنیم.

کمیته مشترک

وی با اشاره به اینکه ایمیدرو برنامه به روز آوری استراتژی را پیش رو دارد، از انجمن علمی مهندسی معدن خواست که با ایجاد کمیته ای مشترک با ایمیدرو، در نشست های مربوط به بازنگری و تدوین استراتژی جدید ایمیدرو شرکت کنند.

غریب پور گفت: بنچ مارک را می توان با شرکت های نمونه و بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران آغاز کرد.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین از اقدامات و همکاری متقابل هیات مدیره پیشین انجمن مهندسی معدن تشکر کرد و اظهار داشت: در حال حاضر تفاهمنامه هایی با دانشگاه های امیر کبیر، تهران، شریف و همچنین جهاد دانشگاهی داریم و در این راستا طرح هایی برای رفع نیاز بخش معدن و صنایع معدنی تعریف و اجرایی شده است.

محل استارت آپ ها، به زودی افتتاح می شود

غریب پور ادامه داد: از ۱۷۰ طرح پیشنهادی، ۳۰ پروژه برای برطرف شدن نیازهای صنایع فولاد مشخص شده است. وی یکی از اولویت های این سازمان را تمرکز بر نوآوری و ایده های خلاقانه در بخش معدن (اینوماین) ذکر کرد و افزود: به زودی محلی که با همکاری دانشگاه امیرکبیر برای استارت آپ های معدنی تعیین شده، معرفی و افتتاح می شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: برنامه جدید ۳۰۰ هزار کیلومتر مربعی اکتشاف که با همکاری بخش خصوصی و کنسرسیوم مربوطه انجام می شود،‌ نقطه ای مناسب برای توسعه همکاری های دو جانبه خواهد بود. علاوه بر آن طرح شناسایی، احیا و فعال سازی معادن نیز از موضوعات مورد علاقه ما برای همکاری با این انجمن است.

غریب پور تاکید کرد: در حوزه سرمایه گذاری نیز با جذب منابع از بخش خصوصی و همچنین به کارگیری ابزارهای جدید تامین مالی، در صدد کاهش اتکا به سیستم دولتی و نظام بانکی هستیم.

دکتر احمد رضا صیادی رییس انجمن مهندسی معدن در این نشست، ضمن بیان اینکه ترکیب تخصصی این نهاد شامل همه زمینه های زنجیره معدن از زمین شناسی، اکتشاف‌، استخراج و بهره برداری و صنایع معدنی است، گفت: دانشکده های معدنی ایران از بین ۵۰۰ دانشگاه شناخته شده جهان، در رتبه ۳۰ تا ۷۵ قرار دارند.

تاثیر توسعه یافتگی کشور بر معدن

صیادی به ارایه گزارشی از وضعیت معادن جهان و نقش تکنولوژی نوین، اشاره و تاکید کرد: به طور کلی تحقیقات نشان داده، بازیگران معدن در حوزه اکتشاف‌،‌ استخراج و بهره برداری ‌تابع نظام توسعه یافتگی کشور متبوع خود هستند.

این عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تهران افزود: تقسیم کار معدنی در یک ۴ ضلعی سازمان های زمین شناسی، دولت ها، ماژورها (سازمان ها و شرکت های بزرگ) و جونیورها (شرکت های کوچک) استارت آپ های فولادی انجام می گیرد.

وی، رقابت شرکت ها معطوف به کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده ذکر کرد و اظهار داشت: یکی از ریسک های بزرگ در این بخش مربوط به روش های بهبود و بهره وری است و تغییرات زیادی در این مسیر انجام شده است.

رییس انجمن مهندسی معدن تاکید کرد: عملکرد شرکت ها نشان داده، هر زمان قیمت مواد معدنی افزایش یافته نرخ بهره وری کاهش یافته است و شرکت ها تمرکز کمتری بر روی این شاخص بوده است.

وی ادامه داد: در دوره رونق،‌ تولید و حاشیه سود افزایش می یابد اما به سبب برخی عوامل همچون جذب نیروهای غیرمتخصص، بهره وری با افت همراه می شود.

صیادی یکی از روش های افزایش بهره وری را استفاده از معدنکاری هوشمند، دیجیتالی و رباتیک ذکر کرد وگفت: امروزه شرکت های بزرگ در حال استفاده روزافزون از تکنولوژی های جدید هستند.

لازم به ذکر است که در این زمینه اپ اندروید آهنک آماده و به بهره برداری رسیده است . در این اپ می توانید از قیمت انواع مقاطع فولادی از قبیل میلگرد ، تیرآهن ، ورق ، نبشی و ناودانی و.. با خبر شوید.

منبع خبر : معدن ۲۴

 

کلمات کلیدی :

نظرات کاربران

*
*
*